YDS SINAVI

04 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazete’de Yabancı Dil Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik yayınlanmıştır. Söz konusu yönetmeliğe göre yabancı dillerde yapılan seviye belirleme sınavları artık sadece YDS sınavı olarak yapılacaktır.

 

Buna göre geçmişte KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı), ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı) gibi sınavlar kaldırılmış olup, tüm bunlar bir nevi YDS sınavı adı altında toplanacaktır.

 

Bilindiği üzere KPDS sınavının geçerlilik süresi beş yıldı. YDS sınavının ise süresiz geçerliliği bulunacak. Ancak kurumlar kendi istekleri doğrultusunda geçerlilik süresi koyma haklarına sahipler. Yabancı dil tazminatı için ise geçerlilik süresi KPDS sınavında olduğu gibi beş yıl.

 

Yapılan açıklamalara göre geçmiş yıllarda KPDS ve ÜDS sınavlarına katılan adayların puanları geçerli olacağı gibi, yeni giren adaylar da YDS puanlarını kullanacaklar. YDS sınavının KPDS’YE eş değer olacak olması da YDS’ye geçişte yaşanabilecek sıkıntıların önünü kesiyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT